BNV

Abalon Nedir?

Abalon, kabuğu, düğme ve süs eşyası yapımında kullanılan bir tür deniz kabuklusudur.

Abalonların bilinen 70 kadar türü vardır. Kabukları, vaktiyle Kızılderililer arasında para yerine kullanılmıştır.

Türkiye denizlerinde (Akdeniz) Haliotis (denizkulağı) genusuna dahil bir türü bulunur.

Abalon ülkemiz halkı tarafından bilinmeyen ve eti yenilmeyen bir canlıdır. Ülkemiz sularında var olmakla beraber mevcut türler cüsse bakımından küçüktür. Pasifik okyanusunda yaygın bir canlı olup bu denizde kıyısı olan ABD ve doğu Asya ülkelerinde ise çok değerli sayılan ve eti oldukça pahalı pazarlanan bir canlıdır. Yetiştiriciliği yapılan 8 dolayında tür bulunmaktadır. Bazı türler 20 cm kadar büyüklükte olup oldukça kaliteli et verir.

Abalon tek kabuklu ve taşlara yapışarak yaşayan bir canlıdır. Taşlara yapışmasını sağlayan vücut kısmı bir et kütlesi halinde olup gıda olarak tüketilen vücut organı durumunda olup canlının toplam vücut ağırlığının 1/3 nü teşkil eder.

Taşlara yapışık olarak yaşadığı için dalmasını bilen her kişi için toplanması çok kolay olmuştur. Bunun sonucu hemen hemen bütün türlerin doğal stokları çok azalmıştır. Örneğin Avusturalya’da 1957’de 2000 ton avlanmış iken bu rakam 1993’te 140 tona düşmüştür. Yine Kaliforniya’da 1993 de doğal avcılıktaki verimin 1986 yılına oranla %90 azaldığı kaydedilmiştir. Doğal ortamdaki azalma sonucudur ki fiyatları çok yüksektir.