BNV

Abalone Oyunu Nasıl Oynanır?

Abalone bir zeka oyunudur. Bu oyun hakkında merak ettiklerinizi, nasıl oynandığına dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Tarihçesi

Abalone 1989 yılında Michel Lalet ve Laurent Lévi tarafından geliştirilmiştir. Dünyanın en çok ödül kazanmış zeka oyunudur. Oyun birden fazla isimle de bilinmektedir bazıları; abalone, abbalone, abbalon, abalon ve sumo’dur. Abalone oyununun ilham noktası ise Japonların meşhur sumo güreşleridir. Oyunun hamleleri ve platformun şekli tamamen sumo güreşinden esinlenilmiştir.

Oyunun Özellikleri

Abalone altı köşeli ve altmış bir delikten oluşan bir yüzeyde, küre şeklinde olan on dört adet beyaz ve on dört adet siyah taşla oynanır. Mermer taşlarla oynanan oyunda amaç rakibin altı taşını oyun alanının dışına atmaktır. Sumo güreşinde de amaç rakibi platformun dışına sürüklemektir. Suma güreşleri de altıgen bir platformda oynaır. Abalone oyunu ile suma güreşinin benzer yanları bu özellikleridir.

Sınırsız kombinasyona sahip bir zeka oyunu olmasının yanında öğrenilmesi de çok kolaydır. Ayrıca mermer taşlar oyuncuları fiziksel olarak da rahatlatır. Rakibin taşlarını iterken çıkan tık-tık-tık sesini müziksel bulanlar bile vardır.

Gelelim oyunun kurallarına

Oyunu her zaman siyahlar başlatır. Aşağıda görülen standart açılış dizilimidir. Beş taş arkada altı ortada üç taş ise öndedir.

Abalone Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyunda taşlar üç şekilde hareket ettirilebilir:

  1. Tek bir taşı en yakınındaki bir deliğe
  2. İki veya üç taşı çizgisel bir yöne
  3. İki veya üç taşı kendilerinin yan taraflarına (taşlar aynı yönde hareket ettirilmelidir)

Hamle yapılırken taşlar bir delikten fazla hareket ettirilmezler. Hamle sırasında her oyuncunun sadece bir adet (rakip oyuncunun taşını oyun alanının dışına itse dahi) hamle hakkı vardır. İlk önce 6 taşı oyun dışına atan kazanır.

Abalone Oyunu Nasıl Oynanır?
Siyan oyunu yatay
bir hareketle açıyor
Abalone Oyunu Nasıl Oynanır?
Beyaz ona çizgisel bir
hareketle karşılık veriyor

Rakip oyuncunun taşlarını ittirme (Sumito)

Eğer aynı çizgi üzerinde bir oyuncunun taşları diğer oyucunun taşları bitişikse ve rakip oyuncunun taşından bir veya iki fazla taşı var ise bu durumda taşı fazla olan oyuncu rakibinin taşlarını bir deliği geçmeyecek şekilde itebilir; bu hamleye Sumito denir. Sumitonun olması için rakip oyuncunun taşlarının arkasında bir adet boş delik bulunması lazımdır. Sumito sadece çizgisel yönde olabilir yatay şekilde olmaz. 3 adet Sumito vardır:

  1. 2-1 Sumito: Kendi iki taşınızla rakibin bir taşını itersiniz
  2. 3-1 Sumito: Kendi üç taşınızla rakibin bir taşını itersiniz
  3. 3-2 Sumito: Kendi üç taşınızla rakibin iki taşını itersiniz

Eğer rakip çizgisel yönde üç veya daha fazla taş dizmişse bu taşları rakibin dizdiği yönde itemezsiniz. Abalone’de aynı anda en fazla üç taş hareket ettirilebilir.

Abalone Oyunu Nasıl Oynanır?
Sumito Pozisyonları
Abalone Oyunu Nasıl Oynanır?
Sumito Pozisyonları
(ittirdikten sonra)

7 yaşından sonra her yaş grubunun oynayabileceği bir oyundur. Strateji ve plan yapma yeteneğini geliştiren bir oyundur.