Dündar Kılıç


Ünlü mafya lideri Dündar Kılıç kimdir? Dündar Kılıç nerelidir? Dündar Kılıç hayatı ve Dündar Kılıç hakkında bilmek istedikleriniz, meraklısına Dündar Kılıç üzerine bilgiler bu yazımızda…

Dündar Ali Kılıç 1935 Sürmene doğumlu ünlü kabadayı.

1935 yılında Sürmene’de doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya göç etti. Yetişkin çağlarında Ankara’da ünlü olan kabadayılarla yakınlık kurmaya başladı. Yakın dostlarından olan Şahamettin Kınalı ile Ulus’ta bir kumarhanede oturdukları sırada ışıkların kapanmasıyla Kürt Cemali lakaplı Cemali Coşan öldürüldü ve olaydan Kabadayı Mehmet sorumlu tutuldu. Kürt Cemali’nin öldürüldüğünü gören Kılıç, can tehlikesi nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. O dönemde ters düştüğü ünlü kabadayı Avni Çakıroğlu’nu yaraladı. Bu arada sayısız yaralama ve ruhsatsız silah taşıma yüzünden hapishaneye girdi. 12 Eylül Darbesi’nden sonra uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 5 yıl hapis yatmıştır.

1984 yılında yapılan Babalar Operasyonunda sorguya alındı. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarıyla, Abuzer Uğurlu ve Behçet Cantürk’le birlikte yargılandı. 5 yıllık yargılamalardan sonra beraat etti. Dönem dönem yaptığı birçok açıklamada devlet içinde faaliyet gösteren çetelerden bahsetti. 1994 yılında ağabeyi Yahya Ali Kılıç’ı kaybetti. Kızı Uğur Kılıç’ın da karıştığı Civangate Skandalında da adı geçti. Uğur Kılıç’ın bu olay neticesinde öldürülmesi üzerine çıkan yorumlara, “Karanlıkta koşanlar düşer” şeklinde demeç verdi.

Susurluk skandalı ile beraber, bilgilerinden yararlanılmak üzere TBMM Araştırma Komisyonu tarafından ifade vermeye çağrıldı.

1994 yılında kızı Uğur Kılıç’ın ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’ın ricasıyla Selim Edes ve Engin Civan arasındaki anlaşmazlığı çözmek için aracı oldu. Bu olay sırasında damadı Alaattin Çakıcı ile karşı karşıya geldi. Kızı, Çakıcı’dan ayrıldıktan sonra Uludağ’da kocasının adamları tarafından vuruldu.

10 Ağustos 1999’da İstanbul’da üst solunum yetmezliği nedeniyle vefat etti. Cenazesinde yeraltı, sanat ve iş dünyasından birçok ünlü hazır bulundu. Doğan Yurdakul, Kılıç hakkında “Abi: Kabadayılar, Mafya ve Derin Devlet” kitabını kaleme almıştır.

Yorum Yazın