BNV

Dünya Ses Günü Nedir? Dünya Ses Günü Ne Zaman?

Dünya Ses Günü Nedir? Dünya Ses Günü ne zaman kutlanmaktadır? Detaylar yazımızda.

Sesin hayatımızdaki önemini vurgulamak için 2002 yılından bu yana 16 Nisan “Dünya Ses Günü” olarak kutlanmaktadır. “Dünya Ses Günü” etkinlikleri Türkiye’de Prof. Dr. Kürşat Yelken tarafından koordine edilmektedir.

Sesimiz en önemli iletişim aracımızdır, sadece günlük hayatımızda ve eğitimde değil, mesleğini sesini kullanarak icra eden kişiler için iş hayatında da çok önemli bir yer kaplamaktadır. Ayrıca kendimizi duygusal olarak ifade edebilmemizi mümkün kılar. Ses, bir müzik enstrümanı olarak sanatın ve kültürün ayrılmaz parçasıdır. Bunların yanında bazı ses hastalıklarının tehlikeli rahatsızlıkların ilk belirtisi olması, halkın ses sağlığı konusunda bilinçlendirilmesini önemli hale getirmektedir.

Tüm bu gereksinimlerin ışığında, sesin hayatımızdaki önemini vurgulamak için 2002 yılından bu yana 16 Nisan “Dünya Ses Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu günde, dünyanın bir çok ülkesinde konserler, halka açık paneller, yazılı ve görsel basında programlar, konferanslar ve bilimsel toplantılar gibi aktiviteler yapılmaktadır. Ülkemizde Prof. Dr. Kürşat Yelken tarafından koordine edilen bu aktiviteler ile sesin önemi topluma, sesini kullanan profesyoneller tarafından anlatılacaktır.

16 Nisan “Dünya Ses Günü”nde, dünya çapında her ülkede saat 19.30 da yapılacak olan ve güneşin doğuş yönüyle Yeni Zelanda’dan başlayıp Hawaii’de bitecek olan küresel koro konserler düzenlenmektedir.