BNV

Gezegenlerin İsimleri Nereden Geliyor?

Gezegenlerin isimlerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Bu konuyu araştırdık ve meraklısı için yazımızda derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Merkür

Merkür, Güneş Sistemi’nin en küçük ve en içsel gezegenidir. Merkür’ün güneşe yakınlığı nedeniyle onu çıplak gözle görmek çok zordur, ancak geçişleri sırasında dolaylı olarak görülebilir.

Ayın yanı sıra, Merkür gökyüzünde ışıldayan en parlak beş gezegenden birisidir ve Romalılar bunun farkına varmıştır. Merkür, Güneşi 50 km / s hızla yörüngesine sokar. Bu yüzden Romalılar en hızlı tanrıları olan Merkür’ü, seyahat ve ticaret tanrısı olarak adlandırdılar. Bu, tanrıların elçisi olan antik Yunan tanrısı Hermes’in Roma karşılığıdır.

Venüs

Venüs, Güneş Sistemi’ndeki ikinci gezegen ve en yakın göksel komşumuzdur. Ayın yanı sıra, Venüs gece gökyüzündeki en parlak nesnedir. Bu görünümünü belirgin hale getirir ve kolayca tanımlanmasını sağlar. 4 milyondan fazla yıldır stargazers tarafından gözlemlenmiştir. Venüs, diğer gezegenlerin tersi yönünde, yani saat yönünde dönen iki gezegenden biridir.

Canlı ışıltısı nedeniyle Venüs takdire şayan bir algı oluşturur. Romalıların aşk ve güzellik tanrıçası Venüstü. Yunanca karşılığı ise “Aphrodite”ti. Gezegen de ismini buradan aldı. Venüs ilk olarak doğru bir takvim oluşturmaya çalışan Maya astronomları tarafından gözlemlendi. Yüzyıllar sonra, 1610’da Galileo, saygın çalışması The Starry Messenger’daki evrelerini belgeledi.

Dünya

Mütevazi evimiz olan mavi mermer, en büyük karasal gezegen ve güneş sistemindeki beşinci büyük gezegendir. Şaşırtıcı bir şekilde, kendi gezegenimizi adlandırmaya gelince Roma-Yunan geleneğine itaatsizlik edilmiştir. “Dünya” adı bir Roma ya da Yunan tanrısı değil, sadece “Toprak” anlamına gelen bin yıllık eski bir İngilizce/Almanca kelimedir.

Dünya kesinlikle güneş sistemindeki en eşsiz gezegendir.Sıcaklığı ve kimyasal bileşimi hayatı desteklemek için mükemmeldir.

Mars

Mars, güneşten sonra gelen dördüncü gezegen ve güneş sistemindeki en küçük ikinci gezegendir. Venüs gibi, Mars da çıplak gözle kolayca görülebilir. İlk teleskopik gözlemler, tahmin edebileceğiniz gibi, Galileo tarafından 1610’da yapıldı. Mars, Phobos ve Deimos adında iki uyduya sahip.

Mısırlılar “Kırmızı olan” olarak adlandırıyorlar. Bu, Mars’ın yüzeyindeki demir oksitten dolayı yaydığı kan kırmızısı renkten kaynaklanıyordu. Ayrıca, aynı nedenden dolayı Romalılar, Roma savaş tanrısı olan Mars’ın ismini bu gezegene veriyorlar.

Jüpiter

Jüpiter güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Jüpiter temel olarak gazlardan, yani Hidrojen ve Helyumdan oluşur, bu yüzden gaz devi olarak da adlandırılır. İlk detaylı gözlemler Galileo tarafından yapılmış ve gece gökyüzündeki en parlak üçüncü nesne olmasına rağmen antik çağlardan beri sadece kabaca incelenmiştir.

Boyundan dolayı Jüpiter, tüm gezegenlerin Kralı olarak kabul edilir ve ismini tüm Antik Roma Tanrılarının Kralı olan Jüpiter’den alır.

Satürn

Satürn, güneş sistemindeki altıncı gezegen ve ikinci büyük gezegendir. Jüpiter gibi, Satürn de muazzam bir gaz topudur. Yoğunluğu o kadar düşüktür ki bir kova su içinde yüzebilir! Ancak, en önemli özelliği numinous halkalarıyla bilinmesidir.Satürn çıplak gözle görülebilen beşinci gezegendir. Gezegen, ismini Roma tarım ve zenginlik tanrısı Satürn’den alır.

Uranüs

İlk buz devi Uranüs, güneşten yedinci gezegendir. Orası çok soğuk ve rüzgârlı ve çok uzak olduğu için çıplak gözle görülemiyor. Daha önce de belirtildiği gibi Uranüs, 1781’de William Herschel tarafından bir teleskopla yanlışlıkla keşfedildi.

Düzleminden yaklaşık 90 derece dönme tuhaf bir davranış sergiler; benzersiz eğim, sanki bir bowling topu gibi güneşin etrafında dönüyormuş gibi kendi tarafında dönmesini sağlar. Ayrıca, Venüs gibi, gezegen de çoğu gezegenin tersi yönde doğuya ve batıya döner.

Neden Uranüs olarak değiştirildiğine gelince, Johann Bode, Roma-Yunan gezegenleri adlandırma geleneğine bağlı kalmaya karar verdi ve göklerin ve gökyüzünün Yunan tanrısı adında adını verdi. Bununla birlikte, o zamanki güçlü İngilizleri desteklemek için, Uranüs’ün 27 ayının Yunan tanrılarının adı verilmiş, daha ziyade Shakespeare ve The Tempest’ten Ariel gibi Alexander Pope’nin eserlerinden gelen karakterler yer almıştır.

Neptün

Uranüs’ün ardından gelen ve ikinci buz devi olan Neptün, diğer mavi gezegendir. Dünya’ya olan mesafesinden dolayı Neptün çıplak gözle Dünya’dan görülemeyecek diğer bir gezegendir. Aslında, bir teleskopla keşfedilmekten çok, matematiksel olarak (John Adams ve Urbain Le Verrier tarafından) tahmin edilen ilk gezegendir.

Tahmin, 1846’da Johann Galle tarafından teleskopla gözlemlendikten sonra doğrulandı. Galle, bu gezegene tahminde bulunan Le Verrier’in adını vermeyi amaçlıyordu. Ancak Uluslararası Astronomi Topluluğu, gezegenin ismini Roma Su ve Deniz Tanrısı’ndan almasına karar verdi.