BNV

Ana Sayfa

Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

İnsanların ihtiyaç duyduğu uyku süresi yaşa göre değişiklik gösterir. Peki, kaç saat uyumanız gerektiğini nasıl belirleyebiliriz? Uykumuzun verimini nasıl artırabiliriz? Konuyla ilgili merak ettikleriniz yazımızda…

Çocukluk yıllarında hepimiz öğle uykularını reddetsek de birer yetişkin olduğumuzda uykunun çok önemli olduğunu biliriz. İş yerinde günün belli bir zamanında uyku saati olmasını kim istemez ki? Shakespeare uykuyu “hasar görmüş beynin merhemi”, “hayat şöleninin ana besleyicisi” olarak tanımlıyor. Daha az şiirsel olan ifadelerde ise başlıklar sürekli olarak düzensiz bir uykunun ne kadar kötü olduğundan bahsediyor. “Uykusuzluk Alzheimer hastalığına ve kalp krizine neden oluyor”, “Uykusuz bir şekilde sadece yedi gün yaşayabilirsiniz” bu günlerde internet sitelerinde görebileceğimiz başlıklar arasında.

Bu tarz başlıklar korkutucu olsa da uykunun fiziksel sağlık, ruh sağlığı ve başarı için ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte. 1600’den fazla insanı içeren yeni bir meta-analiz kısıtlı uykunun düşünme ve dikkat eksikliğiyle ilişkili olduğu görüşünü destekliyor.

Uyku eksikliğinin bipolar bozukluğu olan kişilerde manik atakları tetikleyebileceği yıllardır bilinse de; İsveç ve Almanya’daki araştırmacılardan öğrendiğimiz, yetersiz uykunun bağırsaklamızdaki mikrobiyotaya bile etki edebileceği bilgisi bizim için yeni.

Yeterli olan uyku süresi ne kadar?

Uyku bu kadar önemliyken, uykumuzun süresi de önemli hale geliyor. Peki, aslında ne kadar uyumaya ihtiyacımız var? Gereğinden çok daha fazla uyumak mümkün mü? Bu sorulara dijital ortamda cevap bulmaya çalıştığınızda milyarlarca cevap bulabilirsiniz. Ancak, en ortak ve kabul gören cevap 8 saat. Peki, bu sayı neye göre belirleniyor?

Günde ne kadar su içmemiz gerektiği vücudumuzun biyolojisine, gün içerisinde ne kadar hareket ettiğimize ve daha birçok sebebe bağlı bir durum. Uyku süremiz için de aynı şeyi düşünebiliriz.

Günde kaç saat uykuya ihtiyacımız olduğu biyolojimize ve vücudumuz ihtiyaçlarına bağlıdır. Sağlıklı bir yaşam için, Ulusal Uyku Vakfı’nın 2015 rehberi kabul edilir. Rehberi oluşturmak için, uzmanlar yaş gruplarına göre yeterli uyku miktarını belirlerken uygun bilimsel dataları kullandı. 

Titiz bir çalışmanın ardından, bütün insanların sekiz saat uyuma zorunluluğu olmadığı söylendi. Ergenlik dönemindeki gençler için 8-10 saat uyku süresi öneren araştırmacılar, bu saat aralığının net olmadığını ve 7-11 saat aralığında bir sürenin uygun olacağını söyledi. Yeni doğan bebekler için bu sürenin 11-18 saat arasında olduğu belirlendi. Yetişkinler için 7-9 arasında olan uyku saati, yaşlılar içinse 5-9 saat arasında. Bu sonuçlara baktığımızda, sağlıklı uykunun yaş gruplarına göre farklılık gösterdiği ve insanların uyku ihtiyaçlarının zamanla değiştiği sonucuna ulaşabiliriz.

Şu anki yaşınızda yeni doğan bir bebek gibi uyumayı bekleyemeyiz. Peki, kaç saat uyumanız gerektiğini nasıl belirleyebiliriz? Uykumuzun verimini nasıl artırabiliriz? İşte üç ipucu:

1- Yorgunluk ve uykulu hissetmek farklı kavramlardır. Uykulu mu yoksa yorgun mu olduğunuzun farkında olun.

Hiç gece uyumaya çalışırken yatakta dönerek ertesi günü planlamaktan ya da bir şeyler düşünmekten kendinizi alamadığınız zamanlar oldu mu? İnanması güç olabilir, ancak bu tarz durumlarda yüksek ihtimalle uykunuz yoktur. Yani vücudunuzu onun ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla uyumaya zorluyorsunuzdur. 

“Ama, kendimi çok uykulu hissediyorum”, “Erteleyebileceğimi düşünmüyorum” diyebilirsiniz. Ancak uykuluyken hissettiklerimizle yorgunken hissettiklerimiz arasında bazı farklar var.

Uykulu olmanın nasıl hissettirdiğini incelemek için birkaç dakikamızı ayıralım. Böyle hissettiğinizde, büyük ihtimalle gözleriniz kapanmaya başlayacak ya da okuduğunuz kitabı takip etmekte zorlanacaksınız.

Peki yorgunluğun tanımı nedir? Bu durumda ağrılı kaslar ve düşük enerjiye sahip olabilir, zihinsel olarak tükenme yaşayabilirsiniz. Bu durumların hepsi bir örtünün altına gidip kıvrılma hissi uyandırır. Ancak, bu uykunuz olduğu anlamına gelmez. Günü bitirmişsinizdir ancak beyniniz hala aktiftir.

Yorgunluk ve uykulu hissetme arasında fark vardır. Bu nedenle vücudunuzu dinleyin. Uykunuz varsa yatağınıza gidin. Ancak, uykulu hissetmiyorsanız bu zamanı kendinize vakit ayırarak ve rahatlatıcı etkinlikler yaparak değerlendirin.

2- Gün içerisinde kendinizi sıklıkla uykulu hissetmeniz gece yeterli uykuyu alamadığınız anlamına gelir.

Gün içerisinde kendinizi sıklıkla uykulu hissetmenizin genellikle birkaç sebebi vardır. Bu sebeplerden bir tanesi yeterli uykuyu alamadığınızdır. Bu durumu düzeltmek ve uyku saatinizi artırmak için sabah alarmınızı 30 dakika geçe kurup akşamları uyumaya 30 dakika erken gidebilirsiniz. Ayrıca sabah yerine akşam yatmadan önce duş alarak uyku sürenizi artırabilirsiniz. Bunları yapmak, uykunuzu daha iyi almanızı ve gün içerisinde daha aktif olmanızı sağlayacaktır.

3- Düzenli bir uyanma saati belirleyin.

Düzensiz uyanma saatleri, gün içerisinde uykulu hissetmenize neden olabilir. Gün içerisinde daha aktif olmak ve uyku düzeniniz için yapabileceğiniz en iyi şey her gün aynı saatte uyanmak. Bu düzen belli bir süre sonra oturacak ve vücudunuz bu saatlere uyum sağlamaya başlayacaktır.