BNV

Günümüzde Kodlama Eğitimi Çocuklar İçin Neden Önemli?

Kodlama nedir?

Kodlama aynı zamanda “programlama” anlamına gelmektedir. Bir işin yapılması gereken işlemler bütünüdür. Bu işlemler sıralı ve belli bir düzene göredir. Bilgisayarda bu işlemler algoritmalarla yapılır. Bu algoritmalar belirli komutlar içerir. 

Çocuklar için neden önemli?

Programlama öğrenmek insana; sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme gibi üst düzey düşünebilme yeteneği kazandırmaktır. 

Teknolojik gelişmeler çocuklar için bir endişe edilecek bir şey olmaktan çıkıp eğlenceli ve öğretici bir araç olmaktadır. Kodlama eğitimiyle çocuklar aktif, üretken, yaratıcı olmanın yanı sıra, analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazanmaktadır.

Robotik Kodlama Nedir?

Robot, çevresini sensörleri yardımıyla algılayan, algıladıklarını yorumlayan ve karar veren aygıtlardır. Robotik ise, elektrik devreleri yardımıyla kodlama dilleri kullanılarak istenilen yönde komut verme işlemidir. 

Robotik Kodlama ve STEM ( Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitim çalışmalarıyla mühendislik yeteneği olan çocukların erken yaşta keşfedilmesini amaçlanmaktadır. Bu eğitimler çocuklara analitik ve sistemli düşünmeyi, problemleri tespit etmeyi ve çözüm yolları üretebilmeyi kazandırmaya çalışmaktadır. 

Günümüzde çok yaygınlaşan Robotik Kodlama eğitimi çocukların eğlenerek öğrenmesini ve temel mühendislik alt yapısını oluşturmasını sağlar. 

Programlama dillerinin temel mantığı algoritmalardır. Bu algoritmalar bir dizi komut içerir. Robotik Kodlama eğitimlerine yeni başlayacak olanlara, algoritma mantığını daha iyi anlaması için Scratch programını önerebiliriz. Daha ileri ki çalışmalarda gerçek bir robot üretmeniz dileğiyle 🙂