BNV

İstanbul Belediye Başkanları Listesi

Cumhuriyet döneminden itibaren İstanbul’da kimler Belediye Başlanlığı yapmıştır? Belediye başkanları listesini meraklısı için hazırladık.

İstanbul Belediye Başkanlığı Genel Tarihçesi

Cumhuriyet ilan edildiğinde İstanbul’da yerel yönetici olarak Haydar Bey (Yuluğ) görev yapıyordu. Valilikle İstanbul kent hizmetlerini birleştiren 1930 tarihli Belediye Kanunu ile şehremaneti son buldu ve şehremini tabiri de tarihe karıştı. 14 Ekim 1930’da yerel seçimler yapıldı. İstanbul Umumi Meclisi, Vali ve Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ tarafından 6 Kasım 1930’da açıldı. 1 Mart 1956’da valilik ile belediye ayrıldı. 11 Temmuz 1958 tarihinde İstanbul Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada Kemal Aygün İstanbul belediye başkanlığına seçildi.

27 Mayıs 1960 sonrası şehrin yönetiminde bir süre istikrar sağlanamadı. 10 Haziran 1960 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yeni seçimlere kadar belediye başkanlarının görevlerine son verilerek Belediye Kanununun 94. maddesi gereğince atama yoluyla başkanlar getirilmesi kararlaştırıldı. İstanbul’da üç yılda 7 kez belediye başkanı değişti. 1961 Anayasasına göre 27 Temmuz 1963 tarihinde çıkartılan yasa ile belediye başkanlarının seçiminde tek dereceli çoğunluk usulü getirildi. 17 Kasım 1963’te yerel seçimler yapıldı ve İstanbul’un seçimle belirlenen ilk belediye başkanı Haşim İşcan oldu.

3030 Sayılı Yasa ile başlayan Büyükşehir Belediyesi döneminin 26 Mart 1984 tarihinde yapılan ilk seçiminde Bedrettin Dalan Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarının Listesi

Kadir Topbaş (13 yıl)
Görev Zamanı: 1 Nisan 2004 – 22 Eylül 2017 (istifa etmiştir)
Partisi: Adalet ve Kalkınma Partisi

Ali Müfit Gürtuna (6 yıl)
Görev Zamanı: 12 Kasım 1998 – 1 Haziran 2001
Partisi: Fazilet Partisi
Görev Zamanı: 1 Haziran 2001- 1 Nisan 2004
Partisi: Bağımsız

Recep Tayyip Erdoğan (4 yıl)
27 Mart 1994 – 6 Kasım 1998
Partisi: Refah Partisi

Nurettin Sözen (5 yıl)
Görev Zamanı: 28 Mart 1989 – 27 Mart 1994
Partisi: Sosyaldemokrat Halkçı Parti

Bedrettin Dalan (5 yıl)
26 Mart 1984 – 28 Mart 1989
Partisi: Anavatan Partisi

Post a Comment