BNV

Kizomba Nedir?

Kizomba Nedir? Kizomba hakkında merak ettikleriniz yazımızda. Gelin beraber öğrenelim…

Kizomba, Afrika, Portekiz gibi diğer Avrupa ülkelerinde yıllardır dans edilmekte ancak Türkiye’de yeni…

Kizomba’nın çıkış yeri Angola’dır ve orada en popüler danstır. Kizomba’ya diğer ülkelerin ilgisi de artmaktadır.

Kizomba’nın kökeni Afro – Küba kültürüne dayananan bir dans türüdür.
Kizomba da bir çok müzik türü yer alır; geleneksel semba, Angola tarzı merenge gibi müzikler bunlardan bazılarıdır. Kizomba daha yumuşak bir müzik ile gözlerinizi kapatıp partnerinizin hareketlerini hissederek çok rahat dans edebileceğinizi bir dans türüdür.

Kizomba çiftli, vücudu fazla germeden, akıcı ve yavaş dans edilir. Salon danslarının aksine, sürekli tekrar edilecek bir temel adım yoktur; müzikle birlikte hareket etmek önceliktir. Kizomba dört – beş hareketle bile dans edilebilir; elbette bununla birlikte, dünyanın farklı yerlerinde dansçıların kizomba müziğine farklı yorumlar katmasıyla, kullanılan adımların çeşitliliği sürekli genişlemekte ve zenginleşmektedir.

Örneğin, Paris (Fransız) stilinde daha fazla ayak çalışmasına ve ritmin birden değişmesi halinde uyum sağlamaya odaklanılır.

Kısa zamanda öğrenilmesi ve dans pistinde keyfine varılması kolay bir dans olmakla birlikte, kendisinin cazibesine kapılanlar için Kizomba, sürekli yeni adımlarla ve hareketlerle geliştirilerek meydan okuyucu ve ilginç olmaya devam eder.