BNV

LGS Tercihleri Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Ortaokuldan binlerce öğrenci liseye geçiş yapacak. Öğrenciler ve ailelerinin merakla beklediği LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercihler ne zaman ve nasıl yapılacak? Bu sorunların cevapları ve konularla ilgili merak ettikleriniz bu yazımızda.

Binlerce 8. sınıf öğrencinin ter döktüğü Liselere Giriş Sınavı, 1 Haziran 2019’da yapıldı. Merakla beklenen sonuçlar ise 24 Haziran’da “https://www.meb.gov.tr” adresinden açıklanacak.

LGS tercih klavuzu ise 25 Haziran’da yayımlanacak.

Tercihler ise 1-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Tercih işlemleri geçen sene de olduğu gibi bu yılda öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.

Geçen sene yapılan tercih sistemiyle bu seneki arasında bir değişiklik olmayacak.

Sınavsız öğrenci yerleştirmedeki şartlar ise şöyle;

Yerel yerleştirme ikâmet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve devam-devamsızlık kriterlerine göre yapılacak. Eşitlik olursa sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

Merkezi Puan ile Yerleştirmede ise şartlar şöyle;

Merkezi yerleştirme, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. 

Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta toplam 15 tercih yapabilecek.

İlk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacaklar. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla beş okul tercihinde bulunabilecekler.

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla beş okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek.