BNV

j

MasterCard ve VISA Nedir? Farkları Nelerdir?

Banka ve kredi kartlarının üzerinde genellikle MasterCard ve VİSA logosu vardır. Peki ne işe yarar bunlar? Özellikleri nedir? Aralarında fark var mıdır? Bu soruların cevaplarını meraklısı için yazımızda derledik.

Genel amaçları aynı dünyada varolan nakit para akışını Banka Kartları, Kredi kartları, Ön ödemeli Kartlar gibi sistemlere taşımaktır. Şu an dünyada hala %85 nakit para kullanılmaktadır.

MasterCard Nedir?

1966 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş finans şirketidir. Mastercard bankalar ve tüketicilerinin kart, kredi kartı ile ödeme sistemlerini sağlamaktadır. Ödeme sistemleri arasında Mastercard lider konumdadır. Ve yapmış olduğu sponsorluklarla isminden sıkça söz ettirmektedir.

VISA Nedir?

2004 yılında VISA Europe kurulmuş olsada kökenleri çok eskiye dayanmaktadır. VISA Banka Kartları, Kredi Kartları, Ön Ödemeli kartların ödeme sistemini sağlar ve avrupa başta olmak üzere 36 ülkede Visa kartlarıyla ödeme yapabilmenizi sağlayan kuruluştur. Genel merkezi İngiltere’de bulunmaktadır. Ve VISA 4000’den fazla Avrupa bankalarının, ödeme sağlayıcılarının üyesi olduğu bankalar birliğidir.

VISA, MasterCard arasında ne fark vardır?

VISA ve MasterCard ödeme sistemleri konusunda uzmanlaşmış birbirine rakip iki firmadır. Ve aralarında kullanıcı anlamında bir fark bulunmamaktadır. Farkı sadece bankalar yapmış oldukları anlaşmalarla operasyonel olarak farketmektedir. Aslında siz tüm harcamalarınızı bankanızla muhattap olursunuz, bankanız Visa veya MasterCard altyapısı kullandığı için bankanız VISA veya MasterCard ile muhattap olur.

Yurtdışında bazen farklı banka pos cihazlarından alışveriş yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda VISA veya MasterCard devreye girer ve size rahat bir alışveriş imkanı sunar. VISA ve MasterCard geçmeyen yerler çok nadirdir ve çok az kişi bununla ilgili şikayette bulunmuştur. Eğer çok ücra noktalara seyahat ediyorsanız cebinizde hem VISA, hem MasterCard olmasında fayda var.

Ülkemizde ortak pos cihazlarının kullanımı ile artık tek pos cihazından tüm banka kartlarını kullanabiliyoruz. Ve herhangi bir ayrım sıkıntısı yaşanmamaktadır. Fakat, fanatikleşerek MasterCard logosu sarı kırmızı olduğu için Galatasaray’lı, VISA logosu sarı lacivert olduğu için Fenerbahçe’li taraftarlar tarafından talep görmektedir.