BNV

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Ülkemizde son yıllarda eğitim alanında gündemde olan bir konudur “eğitim danışmanlığı”. Aynı zamanda “Eğitim koçluğu” da denmektedir. “Koçluk” terimi ilk kez İngiltere’de, spor alanında kullanılmıştır. Özellikle basketbolda sporcuların eğitiminde “koç”lar etkin rol oynar. Onların nasıl çalışması, müsabakalara nasıl hazırlanması gerektiğini belirlerler. Günümüzde artık sadece spor alanında değil bir çok alanda bu tür “koçluk” desteği verilmektedir. 

Günümüzde ebeveynlerin yaşadığı sorunların başında  “çocuğum çok zeki ama çalışmıyor, notları çok kötü”, “çok içine kapanık, sadece bilgisayar oynuyor.” “çocuğum hangi liseye gidecek bilmiyoruz?” , “oğlumun dikkat eksikliği var, okuduğunu anlamıyor”, “kızım ergeliğe girdi çok başına buyruk”, “ödevlerini yapmıyor.” … geliyor. Bu sorunları oldukça arttırabiliriz. Çözüm ise çoğu zaman aile içinde kangren olmuş durumdadır. Çıkar yok bulmak isterken aile bireyleri arasında gerginlik artmaktadır. Bu da ayrı bir sorunu doğurmaktadır. Aile içi iletişimi engellemektedir. 

Eğitim danışmanı, bu gibi durumlarda devreye girmektedir. Eğitim danışmanı, öğrencilerin kendini tanıması, akademik başarısını arttırmaya yönelik, hedeflerin belirlenmesi, uygulanması, meslek seçimi gibi bir çok konuda öğrencilere aynı zamanda ailelere yardımcı olur.