BNV

Ters Lale Nedir? Nerelerde Yetişir?

Ters Lale, Anadolu’ya özgü endemik bir bitkidir. Erzurum’un Karayazı’nda, Van’ın Gevaş’ında, Hakkari’nin Şemdinli’sinde görebileceğimiz renk renk Ters Laleler, yüksek dağları, serin yerleri sevdiği belli. Ters Lale ile ilgili merak ettikleriniz, nasıl yetiştirildiğine dair bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hüznün Sembolü Bilinen en eski süs bitkisi olan Ters Lale, soğanlı bitkiler familyasındandır.Birçok din ve kültür için hüznün sembolü kabul edilmiş, efsanelere konu olmuştur. 19. yüzyılın sonlarına kadar Osmanlı topraklarına has bir çiçek olarak kalmıştır. Ters lale, Anadolu coğrafyasına ait endemik bir türdür.

Efsanelerde Ters Lale Hristiyan rivayetlerine göre; Hz.İsa’nın çarmıha gerilişine şahit olan Hz. Meryem’in gözyaşlarının düştüğü yerde Ters Lale yetişmeye başlamıştır. Müslüman söylencelerine göre; Hz. Hasan ve Hüseyin’in Kerbela’da katledilişlerinden dolayı ve başka bir efsaneye göre ise Ferhat’la Şirin adlı aşık bir çiftin birbirlerine kavuşamaması nedeniyle Ters Lale’nin boynu bükük, rengi kırmızıdır. Ters Lale, Anadolu topraklarının gördüğü büyük acıları efsaneleriyle özetlemektedir.

Boynu bükük olduğunundan Ters Lale’ye “Hüzün Çiçeği” ve “Ağlayan Lale” isimleri de verilmiştir.

Osmanlı döneminde, Lale, Sümbül ve Nergis kadar popüler olmuştur. 20. yüzyıl başlarında yapılan araştırmalar ve ilerleyen bitki yetiştiriciliği sonucu türleri çoğalmıştır. Bugün Ters Lale’nin dünya üzerinde bilinen 165 türü ve tür alt kategorisi bulunmaktadır.

Ters Lale Nasıl Yetişir?

Üretim alanı 1000 – 3000 metre yükseklikte olmalıdır. Ancak düşük rakımlı alanlarda da sıcaklık kontrolü sağlanabildiği sürece üretim Yapılabilir. Toprağı bol güneş görmelidir ve su tutmamalıdır. Bunun için yüksekten akışı sağlayan meyilli arazi gerekir. Ters Lale, humuslu ve kumlu toprakları severler.