BNV

Uykuya Dalmakta Zorlananlar Bir De Bu Doğal Yöntemleri Deneyin!

Uykuya dalmak pek çok insan için bir sorun haline gelebiliyor. Geceleri yatakta ne kadar kıvranırsak kıvranalım gelmeyen o uyku bizi gün içinde de zor durumlara sokabiliyor. Kalitesiz ve yetersiz uyku yüzünden bağışıklık sistemimiz bozuluyor, hastalıklara karşı direncimiz düşüyor, konsantrasyon kayıpları yaşıyoruz ve en önemli uykusuzluk yüzünden gün içinde dikkat eksikliği yaşıyoruz.

Bu yüzden düzenli ve kaliteli bir uyku için çeşitli yöntemler deniyoruz. Bunların en başında ise uyku ilaçları yer alıyor. Uyku ilaçlarının ise ne kadar güvenli olduğu veya herhangi bir yan etkileri olup olmadığı tam anlamıyla bir soru işareti olarak aklımıza takılıyor. Bu yüzden sizler için doğal uyku ilaçlarını derledik. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu doğal ürünler sayesinde deliksiz ve rahat bir uyku çekeceğiniz gibi uyku ilacı ihtiyacınızda ortadan kalkacak.

İşte doğal uyku ilaçları ve hazırlanışları;

1-Papatya Çayı

Papatya çayı, uyku bozuklukları ve uykusuzluk için en güzel doğal çözümler arasında yer alıyor. Yatıştırıcı etkisi sayesinde uyku öncesinde kasların ve zihnin rahatlamasını sağlıyor. Böylece güzel bir uykunun kapılarını size açmış oluyor.

Hazırlanışı ise oldukça basit. Papatya çiçeklerini (10 gram kadar) kaynar suya ekleyip demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra filtreleyip rahatça içebilirsiniz. Papatya çayını yatmadan önce her gece aynı miktarda içmeniz durumunda daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

2-Boldo Çayı

Uykusuzluk sorununa iyi gelen bir diğer doğal uyku ilacı ise boldo çayı. Kasları gevşetici etkisi ve sakinleştirici etkisiyle boldo çayı en uyku için en doğal alternatifler arasında.

Hazırlarken de 2.5 gram boldo bitkisini 100 ml suda demleyip içmeniz gerekiyor. Ancak böbrek taşı rahatsızlığınız varsa ya da herhangi bir ilaç kullanıyorsanız özellikle kan sulandırıcı tarzda ilaçlar, boldo çayı yerine farklı alternatifler seçmenizi tavsiye ederiz.

3-Şerbetçi Otu

Şerbetçi otu içindeki çok sayıdaki rahatlatıcı mineral sayesinde rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak eşsiz bir bitki.

Hazırlanışı esnasında ise bir 1 çay kaşığı kuru şerbetçi otunu bir su bardağı sıcak suya eklemeniz gerekiyor. Ardındanda gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

4-Limon Suyu

Pek çok konuda sağlıklı bir çözüm olan limon, uykusuzluk konusunda da sizin yanınızda. Ilık suyun içine bal ile birlikte ekleyeceğiniz limon suyu rahat bir uykunun anahtarı olacak. Ancak limon suyunun etkisini tam olarak alabilmeniz için yatmadan 30 dakika önce içmeniz gerekiyor.

5-Kediotu

Kediotu içindeki rahatlatıcı maddeler sayesinde anti-inflamatuar ilaçlarla aynı etkiyi yaratarak daha rahat ve deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olacak doğal bir ilaç olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca uykunuzu düzene sokma konusunda da eşsiz bir yardımcı.

Hazırlanışı da oldukça kolay bir yemek kaşığı kediotunu kaynar suyun içine koyun. Süzüldükten sonra da suyunu sıkıp balla tatlandırmanız yeterli olacak. Ancak hamilelerin ve emzirme döneminde olanların kullanması gerekiyor. Ek olarak ufak çocuklarında kullanması sakıncalı olabilir.

6-Ihlamur

Her derde deva ıhlamur uyku konusunda da çeşitli faydalara sahip. Yatmadan 30 dakika önce içeceğiniz ıhlamur çayı rahatça uykuya dalmanıza yardımcı olacak en lezzetlli alternatifler arasında yer alıyor.